
Броят на кибератаките се е увеличил с глобалния растеж на цифровите транзакции. Най-често срещаните видове атаки, които застрашават сигурността на цифровите плащания, включват кражба, пробиви в данните, зловреден софтуер и фишинг.
Разбиране на опасностите
- Една от най-големите заплахи за сигурността на онлайн плащанията са фишинг атаките. Киберпрестъпниците използват измамни имейли и фалшиви уебсайтове, за да се представят за легитимни институции, за да откраднат лична информация и данни за плащане. Те често съдържат връзки, които, ако щракнете върху тях, могат да ви отведат до злонамерен софтуер или измамни сайтове, които крадат информация
- Пробивите в данните стават все по-чести. Те се случват, когато неупълномощени лица имат достъп до базите данни на компанията и откраднат чувствителна информация като данни за кредитни карти, пароли и лични идентификационни номера (ПИН). С хиляди, ако не и милиони засегнати потребители, въздействието на такива пробиви може да бъде огромно.
- Инсталирането на злонамерен софтуер или зловреден софтуер, вграден в привидно безобидни изтегляния или прикачени файлове към имейли, е друга често срещана заплаха. Веднъж инсталиран, зловредният софтуер може да регистрира натискания на клавиши, да краде данни директно от устройства и дори да блокира потребителите от техните системи и да ги държи за откуп.

Source. Depositphotos
Как можете да защитите себе си и бизнеса си?
- Активирайте двуфакторно удостоверяване (2FA), където е налично
- Използвайте силни и уникални пароли
- Не кликвайте върху връзки и не изтегляйте прикачени файлове от непознати или подозрителни имейли.
- Актуализирайте редовно софтуера
- Прилагане на токенизация, криптиране и други сигурни методи на плащане
- Наблюдавайте редовно финансовите си транзакции за неразрешена дейност
- Прилагане на стабилни правила за киберсигурност, които включват разширено откриване на заплахи
- Обучение за най-добри практики за киберсигурност за служители
Заплахите за киберсигурността, насочени към цифровите платежни системи, се развиват. Както за физическите лица, така и за бизнеса, увеличаването на цифровите транзакции изисква по-голяма бдителност и подобрена протокол за сигурност. Потребителите могат значително да намалят риска да станат жертва на кибератаки, като разберат заплахите и предприемат цялостни мерки за защита.
„Техниките за борба с измамите трябва да работят за минимизиране на триенето, като същевременно увеличават максимално способността за откриване. Това трябва да се направи по множество канали без пропуски. Множеството части на модела на плащане във всички човешки допирни точки означават, че многото движещи се части на системата трябва да бъдат смазани с борба с измамите и плавна проверка на самоличността. Появата на мрежи за самоличност, които могат да обработват множество източници на данни и услуги за проверка, ще помогне за придвижване на везните към по-балансиран модел за сигурност и използваемост“, както се отбелязва в статията.