
Думата „претъргуване“ включва също ремонт, обновяване, обновяване или отдаване под наем на потребителски стоки. Очаква се до 2025 г. тя да възлиза на 120 милиарда евро. Големи играчи като Amazon също скочиха на бандата втора употреба и това се отплаща – те направиха милиарди продажби миналата година.
Според проучване на Cross-Border Commerce Europe в партньорство с FedEx Express и Poste Italiane, повторната търговия е на път да потръгне. През 2022/23 г. европейският пазар за претърговска търговия е на стойност 94 милиарда евро. Понастоящем той представлява 12,3 % от общия европейски пазар на електронна търговия. Очаква се тя да достигне 14% през следващите три години.

Source: Cbcommerce.eu
Обществеността харесва продуктите втора употреба
Проучването показва, че до 85% от купувачите са купували или продавали стоки втора употреба през последната година, като 27% са го направили за първи път. До 75% от транзакциите за повторна търговия са в категории, които не са облекло. Те включват електроника, мебели, стоки за бита и спорт, книги, оборудване за открито и автомобили. 76% от купувачите смятат, че стигмата, свързана с купуването на втора употреба, е намаляла. Обратно, 41% от анкетираните казват, че купуването на употребявани стоки вече е символ на статус.
В неотдавнашно проучване на пазара в Обединеното кралство беше установено, че както екологичните, така и икономическите причини благоприятстват увеличените продажби на стоки втора употреба. Повече от половината (55%) от купувачите признават, че купуват употребявани стоки заради по-ниската цена. Само 8% посочват устойчивостта като причина за покупката.