
Опаковките са нарастващ източник на отпадъци. Повечето стоки изискват опаковане на няколко етапа от жизнения цикъл на продукта. През 2009 г. ЕС е генерирал 66 милиона тона опаковки. 12 години по-късно, през 2021 г., цифрата ще нарасне до 84 милиона тона. Всеки европеец ще генерира 188,7 кг отпадъци от опаковки през 2021 г. Без по-нататъшни действия се очаква тази цифра да нарасне до 209 кг до 2030 г.
Евродепутатите искат да се забрани продажбата на много леки найлонови торбички (по-малко от 15 микрона). Изключение ще бъде направено за продукти, които ги изискват от хигиенни съображения или когато се използват като първична опаковка за насипни храни.
Върнатите опаковки имат своите критици
До 2030 г. 10% от всички пратки трябва да се изпращат в затворена система. Това означава, че опаковката ще трябва да се използва повторно. Потребителите също ще трябва да върнат опаковките, ако запазят всички продукти в поръчката.
Преразглеждането беше критикувано от няколко страни, тъй като ЕС все още не е определил единни логистични стандарти в цяла Европа.
Сред критиците е германската асоциация за електронна търговия Bundesverband E-commerce und Versandhandel (Bevh), която заяви в изявление: „При липсата на единни решения за опаковки за многократна употреба в Европейския съюз, ние смятаме, че връщането на опаковки за многократна употреба е проблематично, особено в трансграничната електронна търговия.
Освен ако не е гарантирано, че опаковките за многократна употреба ще бъдат приети от всички доставчици на услуги в ЕС, считаме, че е неприемливо празните опаковки да се изпращат постоянно в цяла Европа при трансгранична търговия. Връщането ще се случи и ако клиентът запази стоките“, казва Кристоф Венк-Фишер, главен изпълнителен директор на Bevh.

Source: Depositphotos
Промени на хоризонта
Все още не е ясно как и кога ще се проведе прегледът. Европейският парламент гласува в подкрепа на промените, но все още не е преговарял с Европейския съвет. Европейският съвет все още не е приел позицията на Парламента относно преразглеждането.
Както онлайн търговците на дребно, така и логистичните компании взеха под внимание промените, обявени по-рано тази година, и въведоха някои от промените. Например, Amazon започна да използва рециклируеми опаковки в Европа и премахна двойните опаковки, а Packeta разработи свои собствени опаковки за многократна употреба.