Икономически тенденции: Процентът на спестяванията се различава отвъд Атлантическия океан
Коефициентът на спестяване на домакинствата в Европа достигна тригодишен връх от 15,7% през тримесечието, приключващо през юни, което е много над нормата преди пандемията от 12,3%. Последните данни на Евростат показват, че тази тенденция е в рязък контраст със Съединените щати, където процентът на личните спестявания през второто тримесечие е 5,2%, което е по-малко под средното между 2010 г. и 2019 г. от 6,1%.
„По-ниският процент на спестяване в САЩ помогна за стимулиране на потребителските разходи, които са ключовият двигател на растежа на САЩ и ключова причина икономиката на САЩ да расте по-бързо от европейската икономика“, каза главният икономист на Moody’s Analytics.
Все пак индустрията за търговия на дребно в САЩ има проблеми с началото на сезона на празничното пазаруване. Потребителските разходи в САЩ се забавиха през август, като нараснаха само с 0,2% от 0,5% през юли. Данните на Бюрото за икономически анализи сочат, че ранното връщане на училище и разходите, свързани с пътуванията, както и непрекъснатият натиск за растеж на заетостта, може би имат роля за тези по-ниски разходи.
Потребителското доверие в САЩ се повишава на фона на продължаващите предизвикателства
Независимо от тези трудности, доверието на потребителите в икономиката на САЩ е обещаващо. От 67,9 предходния месец индексът на потребителските настроения на Мичиганския университет се повиши до 70,1.
„Въпреки че настроенията остават под историческата си средна стойност отчасти поради разочарованието от високите цени, потребителите са напълно наясно, че инфлацията продължава да се забавя“, отбеляза директорът на проучванията Джоан Хсу.
Тя посочи още, че резултатите от следващите избори ще определят стремежите на много хора.
Въпреки че все още съществуват въпроси относно нивата на разходите с наближаването на важния сезон на празничното пазаруване , този предпазлив оптимизъм може да помогне на магазините. Различните тенденции в покупките в САЩ и Европа привличат вниманието към сложното взаимодействие на геополитически събития и икономически елементи, влияещи върху поведението на потребителите от двете страни на Атлантическия океан.